Wiele płyt muzycznych (CD Audio) poza samymi utworami zawiera też dodatkowe informacje o tytułach i wykonawcach utworów. Nie każdy niestety odtwarzacz i program pozwala jednak na ich wyświetlenie. W standardowej konfiguracji bez dodatków zainstalowany wraz w „windowsowym” systemem Windows Media Player niestety nie pokazuje informacji zawartych w CD-TEXT. Nie zobaczymy więc jaki tytuł nosi odtwarzany utwór i jakiego jest wykonawcy.

Można jednak skorzystać z innych programów posiadających taką opcję. Na przykład Media Player Classic instalujący się wraz z pakietem K-Lite Codec Pack . Przy instalacji warto zwrócić uwagę na odznaczenie opcji instalacji dodatków nie związanych z programem. Chyba, że okażą się przydatne. W Media Player Classic w menu Widok wystarczy zaznaczyć Informacje, żeby przy odtwarzaniu widzieć info o tytule i wykonawcy/autorze utworu. Oczywiście wtedy gdy takie informacje są zawarte na płycie.

Czym jest K-Lite Codec Pack? Pakiet K-Lite Codec Pack to zbiór kodeków VFW/ACM, filtrów DirectShow i kilku innych narzędzi umożliwiających odtwarzanie wielu formatów plików audio i wideo. Więcej informacji o K-Lite Codec Pack możemy przeczytać w serwisie dobreprogramy.pl CD-TEXT jest również ciekawym rozwiązaniem jakie można zastosować przy tworzeniu swojej płyty z własnymi utworami. Wiele programów do nagrywania płyt posiada rozbudowane opcję pozwalające na dodanie do nagrywanej płyty takich informacji. PS. Dla tych którym bliski jest Windows Media Player jest możliwość zainstalowania dodatku – pluginu otwierającego możliwość zobaczenia i w WMP informacji zawartych w CD-TEXT. Wystarczy pobrać i zainstalować – WMPCDText. Wyłączyć i włączyć działanie można w menu WMP – Narzędzia/Dodatki typu plugin.