Jak przygotować obraz płyty do nagrania (Nero Express)

Obraz płyty jest elektroniczną wersją płyty. Przy odpowiednio szybkim łączu internetowym (chodzi o szybkość wysyłania) zamiast wysyłania pocztą płyty można wysłać korzystając z ftp wersję elektroniczną płyty – czyli Obraz płyty.

Obraz płyty przygotowuje się w Nero Express włączając w zakładce z lewej strony programu Nero Express możliwość zapisu Użyj nagrywarki Image Recorder.

Po wybraniu plików do nagrania, zamiast nagrywać płytę wybiera się możliwość nagrania obrazu płyty. W przypadku płyty z danymi przygotowuje się płytę korzystając z zakładki Dane. Przy tworzeniu płyt z muzyką lub wideo korzysta się z innych odpowiednich zakładek.

Przed przystąpieniem do tworzenia obrazu zamiast nagrywarki należy wybrać Image Recorder. Po kliknięciu Nagraj pojawi się możliwość zapisu w postaci pliku. Domyślenie program zapisuje obraz w postaci pliku *.nrg. Przy płytach zawierających dane obraz można również zapisać w postaci pliku *.iso.

W Nero Burning ROM możliwość zapisu do pliku obrazu wybiera się przy nagrywaniu wybierając z menu nagrywarkę lub Image Recorder

Nero Burning ROM - wybór nagrywarki


Przygotowanie obrazu płyty do nagrania (CDBurnerXP)

CDBurnerXP logoObraz płyty z danymi można przygotować za pomocą wielu dostępnych programów. Bardzo dobre rozwiązania oferuje bezpłatny i polskojęzyczny CDBurnerXP. Program można bezpłatnie pobrać ze strony producenta.

W programie po uruchomieniu wybiera się opcję Płyta z danymi. Jak mówi instrukcja, opcja ta pozwala między innymi tworzyć obrazy ISO.

CDBurnerXP - obraz płyty

Po przeciągnięciu plików do okna tworzonego nowego dysku, zamiast nagrywać płytę z menu Plik, wybiera się Zapisz kompilację jako plik ISO. Zapisany obraz płyty (plik *.iso) można przesłać na nasz serwer za pomocą ftp. Można oczywiście również zmienić domyślną nazwę Disc klikając na nazwie obok ikony dysku prawym klawiszem myszki.

CDBurnerXP - zapis obrazu płyty .iso