Nagrywanie płyt. Programy a szybkość nagrywania.

Korzystając z oprogramowania do nagrywania najczęściej wybieramy automatyczne ustawienia programu. Automatyczny wybór ustawień to w wielu programach domyślnie – maksymalna prędkość nagrywania. I niestety niektórym programom zdarza się nieprawidłowe zidentyfikowanie maksymalnej prędkości właściwej dla danej płyty. Nie chciałbym mówić o „winie” jakiegoś programu, ale efektem może być nieprawidłowe nagranie płyty. Jeżeli jednak chcemy zadbać o lepszą jakość wypalenia płyty możemy skorzystać z możliwości wyboru maksymalnej szybkości nagrywania. Poniżej zrzuty ekranowe kilku programów ilustrujące możliwość wyboru takiej opcji. W oprogramowaniu Nero Express potrzebne jest najpierw otwarcie części okna programu, umożliwiające dostęp do dodatkowych opcji programu, w tym do szybkości nagrywania płyty. Służy do tego pionowy przycisk znajdujący się po lewej stronie okna programu. Skorzystanie z niego odsłania dodatkowy fragment okna programu w tym opcję wyboru prędkości.

W programie ImgBurn wybór opcji znajduje się w zakładce Napęd.

W CDBurnerXP potrzebne jest wcześniejszy wybór zaawansowanych opcji nagrywania. W następnym oknie w opcjach zaawansowanych pojawi się między innymi możliwość wyboru prędkości zapisu.

Programy ImgBurn i CDBurnerXP są na dzień dzisiejszy programami bezpłatnymi zarówno do użytkowania domowego jak i w firmie.