Płyta ze zdjęciami – jak zmienić wielkość zdjęcia

Goście, wyjazd, impreza firmowa, wesele. Jako pamiątka pozostaje kilkaset zdjęć. Teraz aparaty z 16 MP matrycą i zdjęcia o wielkości 4608 x 3456 pixeli nie są jakąś rzadkością. To fajny zbiór jaki przy okazji wieczornego spotkania ze znajomymi zobrazuje wspólne wspomnienia. Tylko jak to zmieścić na płycie. 1000 zdjęć w zależności od rodzaju plików to może być więcej niż pojemność standardowej płyty DVD. Ale czy do oglądania na komputerze czy telewizorze są potrzebne zdjęcia z jakich można wydrukować fototapetę na ścianę? Zdjęcie o wielkości 4608 x 3456 w druku (takim jak w książce) miałoby wielkość około 39 x 29 cm. A przy standardowej rozdzielczości ekranów 96 ppi to wielkość 121 x 91 cm, czyli „trochę” za dużo na slideshow nawet na 21 calowym ekranie. Ta propozycja nie ma oczywiście zastosowania do archiwizacji zdjęć przeznaczonych do druku, gdzie zależy na zachowaniu pierwotnej postaci pliku. Można więc zmniejszyć wielkość obrazka o połowę co przełoży się na kilkukrotne zmniejszenie rozmiaru pliku. Dodatkowo, z wyświetleniem mniejszych zdjęć komputer poradzi sobie znacznie szybciej. A oglądając takie zdjęcia w wielkości wypełniającej cały ekran nie zauważymy różnic jakości. No chyba, że ktoś będzie chciał oglądać je w maksymalnym powiększeniu żeby policzyć siwe włosy na cudzej lub swej głowie. Oczywiście ręczna zmiana wielkości 1000 fotografii jest możliwa, ale warto zaprząc do pracy programy umożliwiające automatyzację operacji. Prostotą obsługi i sporymi możliwościami wyróżnia się bezpłatny XnConvert tego samego autorstwa co znany program XnView. XnConvert pozwala na przeprowadzenie masowej operacji zmiany rozmiaru plików graficznych. Jest to jedna z wielu opcji dostępnych w programie. Po dodaniu zdjęć do konwersji, w zakładce Akcje wybieramy przeliczenie rozmiaru grafiki. Początkowo można wykonać konwersję kilku plików, żeby ocenić efekt końcowy.

Poza wyborem zmiany rozmiaru w tym samym oknie można dodać inne akcje, na przykład zmiany kolorystyki, dodania obramowania, zastosowania filtrów.

W zakładce Wyjście dokonujemy wyboru nazw i folderu docelowego dla konwertowanych plików. Można pozostawić oryginalne nazwy lub dokonać ich zmiany również korzystając z dodatkowych ustawień.